Czym jest wskaźnik PKB?

Wskaźnik PKB czyli inaczej Produkt Krajowy Brutto, to wskaźnik, który ukazuje nam stan gospodarki w kraju. Jednak jest kilka mankamentów świadczących o tym, że nie zawsze te pomiary są miarodajne i nie zawsze należy się nimi sugerować. Mianowicie PKB pokazuje nam stan naszej gospodarki finansowej, ale nie pokazuje jej źródeł. Chodzi tutaj tylko o miejsce transakcji w kraju, a nie liczą się tutaj wcale szczegóły, które nie zawsze korzystnie wpływają finalnie na gospodarkę.

O co chodzi z Produktem Krajowym Brutto?

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że to co wygląda pozornie dobrze nie zawsze musi takie być. Przykładowo człowiek bierze kredyt i w prawdzie przez chwilę wygląda na bardzo majętnego człowieka, ale kiedy wyda owe pieniądze, które są przecież pożyczone to zostanie z długami i jego sytuacja może okazać się gorsza niż ta przed wzięciem kredytu.

Chyba, że człowiek pożyczone pieniądze zainwestuje w coś co je pomnoży i w takiej sytuacji kredyt jest rzeczywiście opłacalny.

Tak samo ma się sprawa z PKB. Są parametry, które faktycznie świadczą o tym, że wzrost PKB wpłynął na poprawę gospodarki w kraju, a są i takie inwestycje, które w prawdzie podniosły wskaźnik do góry na chwilę, ale w efekcie właśnie z powodu tych czynników spadnie on na przestrzeni roku. Więc żeby jednoznacznie stwierdzić czy rzeczywiście teraz wskaźnik PKB pokazuje nam rzeczywistą poprawę sytuacji naszego kraju musielibyśmy skrupulatnie zbadać inne wskaźniki pokazujące stan naszej gospodarki. Inaczej nie jesteśmy tego w stanie jednoznacznie stwierdzić.

Badając wskaźniki inne niż ten PKB należy zwrócić uwagę na to czy inwestycje, które zostały poczynione rzeczywiście mają szansę przynieść dochód krajowi i robić to ciągle, a nie tylko jednokrotnie. Inne parametry bowiem pokazują nie tylko kwestie pieniężne, ale także takie jak badanie bezrobocia czy zaciągnięte przez polaków kredyty. Bardzo duży wpływ na wskaźnik PKB mają też towary, które eksportuje się z Polski za granicę i odwrotnie. Badając skrupulatnie te czynniki dopiero wtedy jesteśmy w stanie stwierdzić czy rzeczywiście sytuacji gospodarki w naszym kraju jest tak dobra lub tak zła jak o tym mówią. Warto być świadomym tych czynników i choćby z ciekawości zbadać czy to co widać na pierwszy rzut oka rzeczywiście takie jest, czy lepiej sobie tym głowy nie zawracać, bo nikt nas nie okłamuje, a raczej nie tuszuje przed nami prawdy. Każdy obywatel bowiem ma prawo, aby znać stan gospodarki w swoim kraju i tego nikt nikomu zabronić nie może.

Więcej informacji na temat PKB: https://kapitalni.org/pl/porady-eksperta/tomasz-jaroszek/co-oznacza-pkb-produkt-krajowy-brutto-czemu-sluzy-jak-jest-obliczany-i-jak-go-rozumiec/id/354