Jak skutecznie pozbyć się zadłużenia?

Większość z nas przyzwyczaiła się do życia za pożyczone pieniądze. Nie mamy problemu z zaciąganiem kredytów czy pożyczek, obecnie co drugi Polak spłaca zobowiązanie finansowe, niektórzy mają po kilka pożyczek. Jeżeli nie potrafimy odpowiednio zarządzać swoim budżetem, bardzo łatwo można przecenić swoje możliwości finansowe i wpaść w finansowe tarapaty. Co zrobić w sytuacji, gdy zadłużenie rośnie, a my nie mamy pieniędzy na jego spłatę? Jak wyjść z długów?

Najważniejszą rzeczą jest to, aby nie unikać kontaktu z bankiem czy firmą pozabankową. Jeżeli otrzymamy wezwanie do zapłaty (sprawdź, czym jest), to warto skontaktować się z placówką czy zjawić się osobiście w celu wyjaśnienia sprawy. Gdy mamy przejściowe problemy z płynnością finansową, z pewnością spotkamy się ze zrozumieniem i termin spłaty zostanie przesunięty lub wydłużony. Jeżeli jednak wezwanie do zapłaty zignorujemy i będziemy udawać, że jest to problem, który nas nie dotyczy, to będą przychodzić kolejne ponaglenia, aż w końcu firma wypowie nam umowę, wówczas będziemy zobowiązani do natychmiastowej spłaty kredytu czy pożyczki. Nie warto się stresować i wpędzać w takie kłopoty, lepiej pójść i porozmawiać, jakie rozwiązanie w tym wypadku będzie najlepsze. Pamiętajmy, że instytucjom finansowym również zależy na tym, abyśmy wywiązali się ze swoich zobowiązań finansowych i na pewno nie będą nam utrudniać spłaty długów.

Oczywiście powstaje pytanie skąd wziąć pieniądze, jeśli przeceniliśmy swoje możliwości i po spłacie rat okazuje się, że nie zostaje nam nic na życie. Jednym z rozwiązań może być restrukturyzacja zadłużenia, czyli zamiana warunków jego spłaty. Można wydłużyć termin spłaty i obniżyć dzięki temu kwotę miesięcznych rat. Oczywiście w dłuższej perspektywie czasu, takie rozwiązanie jest dla nas niekorzystne, bo zapłacimy dużo więcej pieniędzy. Kolejna rzecz to redukcja wydatków domowych do minimum, być może ponosimy koszty, których moglibyśmy uniknąć i przeznaczyć je na spłatę rat. Warto nauczyć się zarządzać domowym budżetem. Można zacząć od przeanalizowania swoich wydatków i ich planowanie. Jeżeli będziemy mieć większą kontrolę nad tym, na co i ile wydajemy pieniędzy z pewnością okaże się, że robimy sporo niepotrzebnych zakupów, których moglibyśmy bez problemu uniknąć i zaoszczędzić kilka złotych.

Wychodzenie z zadłużenia to proces długotrwały, ale trzeba wziąć się w garść i w końcu zapanować nad wydatkami, inaczej będzie tylko gorzej. Nie spłacajmy kredytów pożyczając kolejne pieniądze, trzeba nauczyć się życia za pieniądze, które zarabiamy, a nie za pożyczone środki finansowe.