Kogo chroni Komisja Nadzoru Finansowego?

O Komisji Nadzoru Finansowego słyszał chyba każdy, jednak niewiele osób wie, za co ona odpowiada. Reguluje ona rynek finansowy, a jednocześnie chroni wszystkie podmioty, które stanowią jego składową. Można więc powiedzieć, że KNF chroni całe nasze społeczeństwa. Warto wiedzieć, że każdy obywatel może zgłosić nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem danej firmy. Z pewnością przekazane informacje zostaną sprawdzone, a podmiot zweryfikowany.

Kontrola prawna

Specjalny organ Komisji Nadzoru Finansowego (przeczytaj artykuł szerzej opisujący KNF) odpowiada za to, aby wszystkie podmioty funkcjonujące na rynku działały zgodnie z przepisami prawa. Warto wiedzieć, że organ posiada prawo wyłączenia z rynku podmiotów, których działanie wzbudza obiekcję. Stworzono nawet specjalną listę ostrzegawczą KNF, na której trafiają nieuczciwi przedsiębiorcy. Jest ona publiczna, więc każdy może się z nią zapoznać.

Istotnym jest to, że Komisja Nadzoru Finansowego może nałożyć na nieuczciwe przedsiębiorstwo karę finansową. Rekordową kwotą była sankcja o wartości przekraczającej pięć milionów złotych.

Monitorowanie banków

KNF ma za zadanie nadzorować pracę banków. Warto wiedzieć, że organ ten odpowiada za wszystkie funkcjonujące w Polsce banki. Nie tylko dba o to, aby funkcjonowały one zgodnie z przepisami prawa, ale również reguluje ich działania. Udziela również wszystkich niezbędnych licencji i zezwoleń. Posiada prawo dyscyplinujące.

Wszystkie działania KNF mają za zadanie zwiększenie stabilności banków. Wszystko po to, aby podmioty prawidłowo zarządzały ryzykiem. Organ ten kontroluje również system wewnętrzny podmiotów. W przypadku wykrycia nieprawidłowości Komisja Nadzoru Finansowego może zarządzić o dodatkowych wymogach kapitałowych. Maksymalna kara finansowa, jaka może zostać nałożona na bank wynosi milion złotych. KNF może również wnieść o odwołanie prezesa banku.

Jakie instytucje kontroluje KNF?

KMF kontroluje ogromną ilość instytucji z różnych sektorów. Powołano kilkadziesiąt departamentów, a każdy z nich odpowiada za coś innego. Organ monitoruje m.in. Giełdę Papierów Wartościowych, banki oraz Skok-i, podmioty prowadzące obsługę funduszy, fundusze emerytalne, zakłady ubezpieczeń, powszechne towarzystwa emerytalne, a także wiele innych.

Dzięki KNF możemy być spokojni o nasze pieniądze. Działanie tego organu odczuwane jest przez każdego z nas. Możemy m.in. spokojnie oddać pieniądze do banku bez ryzyka, że ulegną one zaginięciu, czy też znikną z naszego konta.

Dobrze jednak wiedzieć, że ZUS oraz KRUS to odrębne instytucje, które nie podlegają KNF.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *