Kredyt gotówkowy bez tajemnic

Wiele osób decyduje się na wsparcie w postaci kredytu gotówkowego. Każdy bank ma w ofercie takie produkty finansowe, dlatego przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu takiego zobowiązania, warto dokładnie się z nim zapoznać.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy nazywany jest inaczej kredytem konsumenckim, jest udzielany przez instytucje bankowe. Aby go otrzymać trzeba spełniać oczywiście szereg wymogów i dopełnić odpowiednich formalności. Po pierwsze pod uwagę brane są nasze dochody, w których opisana tutaj zdolność kredytowa jest kluczowa. Po drugie trzeba mieć nienaganną historię kredytową. Ważny jest również wiek osoby ubiegającej się o kredyt, a także jej sytuacja rodzinna. Przychylniej banki patrzą na osoby, które zdecydowały się na założenie rodziny, ponieważ są uważane za bardziej odpowiedzialne. Kolejna rzecz to posiadanie oszczędności, jeśli je mamy będziemy postrzegani za osoby umiejące zarządzać swoim budżetem.

Kto może wziąć kredyt gotówkowy?

O kredyt gotówkowy może ubiegać się osoba pełnoletnia, która ma zdolność do czynności prawnych. Oczywiście w tym wypadku dużo zależy od banku, w regulaminie może być na przykład minimalny i maksymalny wiek kredytobiorcy, a także preferencje co do źródła dochodów i formy zatrudnienia. O kredyt można się starać, nawet w przypadku, gdy pracujemy zagranicą.

Jak można zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Na początek warto sprawdzić swój BIK, czyli historię kredytową w biurze informacji kredytowej. W tym miejscu znajdują się wszystkie informacje o zobowiązaniach finansowych, można to zrobić bezpłatnie. Kolejna ważna rzecz to zamknięcie wszystkich niepotrzebnych rachunków, kont bankowych, które negatywnie wpływają na zdolność kredytową, chodzi o takie rzeczy jak debety czy karty kredytowe. Przed wnioskowaniem o kredyt, należy spłacić wszystkie zobowiązania finansowe.

Można zacząć od zapytania o kredyt w banku, w którym posiadamy rachunek osobisty. Być może dla stałych klientów banki mogą zaoferować lepsze warunki kredytowania. Warto wiedzieć o tym, że z bankiem można negocjować warunki umowy kredytowej i bez wątpienia warto to robić. Instytucjom bankowym zależy na zdobyciu nowych klientów, także doradcy z pewnością będą skłonni negocjować. Warto też określić cel kredytu, pożyczki z przeznaczeniem na konkretny cel przeważnie są tańsze, przy czym w tym wypadku trzeba będzie oczywiście przedstawić fakturę lub rachunek zakupu danej rzeczy, czy usługi.

Kredyt gotówkowy nie jest złym rozwiązaniem, nie mniej jednak nie warto brać go zbyt pochopnie.