Nowy sposób na potwierdzenie tożsamości w Sieci

Jako że coraz więcej spraw załatwiamy za pośrednictwem Internetu, warto zainteresować się czymś takim jak profil zaufany – https://kapitalni.org/pl/artykuly/co-to-jest-i-jak-zalozyc-profil-zaufany-epuap,73,318. Chodzi tutaj o specjalne narzędzie, które ułatwi nam życie, pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Dzięki temu profilowi nie będzie konieczna osobista wizyta w placówce medycznej ani w urzędzie, bo wszystkim zajmiemy się online. Warto dowiedzieć się nieco więcej o profilu zaufanym i jego zakładaniu, aby być w stanie w pełni wykorzystać drzemiący w nim potencjał. 

Czym jest i jak założyć profil zaufany?

Profil zaufany to nic innego jak elektroniczny podpis, którym można posługiwać się w administracji publicznej. Każdy z pewnością słyszał o czymś takim jak podpis kwalifikowany, który działa na podobnej zasadzie. Posiadanie profilu zaufanego, czyli swojego osobistego podpisu w wersji cyfrowej, przekłada się na większą wiarygodność i zabezpieczenie swoich interesów. Jest to skuteczny sposób na uchronienie się przed tym, co obecnie stanowi ogromny problem, a mianowicie przed podszywaniem się i kradzieżą danych osobowych. Za pomocą profilu zaufanego można załatwić szereg spraw, a wszystko to bez wychodzenia z domu, w swoim domowym zaciszu, czyli przez Internet. Do zalet zaliczyć można chociażby całodobowy, bezpłatny dostęp do urzędów oraz wygodne składanie wniosków online. Profil zaufany pozwala na szybkie sprawdzenie statusu spraw urzędowych w toku, dokonanie opłat urzędowych i wiele więcej. 

Każdego z pewnością interesuje to, jak założyć profil zaufany, co można zrobić na kilka sposobów. Najprościej będzie dokonać tego w serwisie transakcyjnym swojego banku, bo aktywacja cyfrowego podpisu nie wiąże się wtedy z koniecznością osobistego odwiedzenia punktu potwierdzającego. Inną opcją będzie założenie profilu zaufanego poprzez portal ePUAP.gov.pl. Wymaga to zarejestrowania się, wypełnienia wniosku i założenia konta. Potem można przejść do zalogowania się na nowopowstałe konto w ePUAP, co umożliwi złożenie wniosku i potwierdzenie naszego profilu zaufanego. Trzeba jeszcze pamiętać o jego aktywacji w punkcie potwierdzającym lub za pomocą elektronicznego dowodu z czytnikiem NFC.