Ubezpieczenie zdrowotne a wyjazd za granicę

Nie każdy ma wykupione podobne do opisanego tutaj prywatne ubezpieczenie zdrowotne: https://kapitalni.org/pl/artykuly/prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne-jak-wybrac-ile-moze-kosztowac-i-czy-mozna-na-nim-zaoszczedzic,73,86 i nie zawsze jest to konieczność, jednakże wszystko zmienia się wraz z chęcią opuszczenia granic Polski. Zagraniczna służba zdrowia nie działa na takich samym zasadach i często za usługi medyczne, które są darmowe w Polsce, trzeba zapłacić i to z własnej kieszeni. Koszty leczenia za granicą potrafią przyprawić o duży zawrót głowy, dlatego też lepiej jest dmuchać na zimne i odpowiednio się zabezpieczyć.

Ubezpieczenie zdrowotne a wyjazd za granicę

Wielu Polaków nadal nie widzi potrzeby kupowania ubezpieczenia zdrowotnego na czas wakacyjnego wyjazdu za granicę. Na próżno jest jednak liczyć na to, że wystarczającą ochroną będą usługi świadczone przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tym bardziej, że za granicą za większość usług medycznych pacjenci muszą płacić z własnej kieszeni i dotyczy to także obywateli tych krajów. Jeśli zatem coś nam się stanie za granicą, trzeba liczyć się z niemałymi opłatami, które są znacznie większe niż w Polsce. Nawet za pobyt w szpitalu w wielu krajach trzeba płacić z własnej kieszeni, nie mówić już o leczeniu i dodatkowych dogodnościach. Takie wakacje bez prywatnej polisy mogą okazać się bardzo niemiłą przygodą. Polisy oferowane przez organizatorów zagranicznych wycieczek z całą pewnością nie pozwolą uniknąć kosztów nieszczęśliwych wypadków czy leczenia. Nie wspominając już o tym, jakim ryzykiem jest samodzielne organizowanie wyjazdu. Nie chodzi tutaj już nawet o kwestię zdrowotną, ale koszty związane z utratą nie ubezpieczonego bagażu. Podobnie zresztą jest ze sprzętem elektronicznym. Jeśli nie został on ubezpieczony, na próżno jest spodziewać się tego, że odzyska się towar czy też pieniądze za jego kradzież czy zgubienie.

Przed udaniem się na wakacje za granicę, konieczne jest wyrobienie sobie karty EKUZ, jednakże nawet wówczas w wielu krajach nie można liczyć na bezpłatne usługi medyczne w pełnym zakresie. Ponadto nie wszędzie uznaje się Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przykładowo w ramach karty EKUZ nie są pokrywane koszty transportu medycznego pacjenta i jest szereg usług wyłączonych z ochrony ubezpieczeniowej. Na zakup ubezpieczenia wakacyjnego warto zdecydować się także w przypadku korzystania z usług biura podróży. Najczęściej oferują one bowiem standardowe polisy, w przypadku których jest wiele włączeń i niskie sumy ubezpieczenia. Wystarczy przeczytać dokładnie oferowany zakres ochrony, aby przekonać się, jak mocno jest on zawężony. Gdy rzeczywiście dojdzie do nieszczęśliwego wypadku i będzie konieczne leczenie, to takie podstawowe ubezpieczenie zdrowotne nie będzie w stanie pokryć wszystkich kosztów.